Przygotowania do Narodowego Dnia DNA – wykonaj model DNA, który zaprezentuje jego budowę :)

O wyglądzie, rozwoju, zdrowiu, zdolnościach, temperamencie każdego z nas decydują niedostrzegalne chromosomy, czyli formy, w których skupia się materiał genetyczny.
Jest on obecny w każdej komórce budującej organizm. Materiałem genetycznym człowieka jest DNA (kwas deoksyrybonukleinowy). DNA ma postać podwójnej helisy, złożonej z dwóch łańcuchów. W skład każdego z łańcuchów wchodzi cukier – deoksyryboza, cztery zasady azotowe – A, T, G, C oraz reszty fosforanowe.
W przygotowaniach do Narodowego Dnia DNA, który upamiętnia odkrycie podwójnej helisy DNA w 1953 r. oraz pomyślne zakończenie Human Genome Project w 2003 r. (25 kwietnia) chcielibyśmy ogłosić konkurs dla uczniów technikum, szkoły branżowej oraz liceum.

Co należy zrobić?
Waszym zadaniem jest wykonanie modelu DNA, który zaprezentuje jego budowę. Wasze prace będą ocenianie w dwóch kategoriach:
1 – Najciekawszy model DNA
2 – Najdłuższy model DNA (maksymalnie 2 metry, bo taką długość ma rozwinięte całe DNA zawarte w jednej komórce ludzkiej 😊
Prace należy podpisać, a zdjęcie przesłać do Pana Rafała Mączkowskiego lub do Pani Sylwii Ziółkowskiej na platformie Teams. Prace, które mają brać udział w kategorii Najdłuższy Model prosimy sfotografować w bliskim sąsiedztwie miary, która potwierdzi jego długość.
Kiedy pandemiczna sytuacja się zmieni, poprosimy Was o dostarczenie modeli do szkoły.
Oczywiście wszystkie prace zostaną nagrodzone oceną z aktywności z biologii.
Czas na wykonanie pracy i przesłanie zdjęć macie do 21 kwietnia 😀